Czym są witaminy i jak działają

silviarita / Pixabay

Każdy z nas wie, jak ważne dla zdrowia jest dostarczenie naszemu organizmowi codziennej dawki witamin. Czym są jednak witaminy i jak one działają na nasz organizm?
Witaminy można uzyskać z naturalnego źródła jakim jest pożywienie. Najwięcej witamin znajduje się w warzywach, owocach, nabiale, jajach czy takich produktach jak kasza gryczana i płatki owsiane. Można ich również dostarczyć za pomocą suplementacji syntetycznymi preparatami witaminowymi.

Witaminy to substancje organiczne, które biorą udział w każdej podstawowej czynności naszego organizmu. Dzięki nim zapewniamy sobie prawidłowego funkcjonowanie, aktywność życiową i dobre samopoczucie, Z racji tego, że nasze ciało nie potrafi wytwarzać większej części witamin, musimy je dostarczać w pożywieniu lub poprzez dodatkową suplementację. Jeżeli nie dostarczymy sobie odpowiedniej dawki witamin, może to prowadzić do wielu skutków ubocznych i chorób, ponieważ dzięki nim utrzymujemy nasz organizm przy życiu. Witaminy jednak nie mogą być wchłaniane bez obecności pokarmu, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta, która dostarczy nam węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Należy więc zapamiętać, że witaminy nie zastąpią nam pożywienia ponieważ same nie zawierają kalorii, dlatego nie można nimi zastępować produktów białkowych czy węglowodanów. Jeżeli jednak w naszym organizmie stwierdzimy niedobór choć jednej witaminy może to być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Są one bowiem składnikami naszego systemu enzymatycznego, który utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Dlatego jeżeli prowadzimy szybki tryb życia i nasza dieta uboga jest w zdrowe składniki takie jak warzywa, owoce, pieczywo razowe, nabiał czy kasze i mięso może to prowadzić do choroby niedoborowej, która objawia się awitaminozą i posiada wiele skutków ubocznych. Dodatkowo spora część żywności jest w dzisiejszych czasach przetworzona, a więc uboga w składniki odżywcze. Wtedy niezastąpiona staje się dodatkowa suplementacja preparatami witaminowymi, które uzupełniają ich braki w naszym organizmie. Jak więc widzimy odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta jest dla naszego organizmu bardzo ważna, ponieważ dzięki niej dostarczamy niezbędnej ilości witamin, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli nasza dieta uboga jest w pewne grupy witamin, należy zastanowić się nad dodatkową suplementacją preparatami syntetycznymi. Tylko w taki sposób zapewnimy sobie zdrowie oraz dobre samopoczucie.