Jak nie stracić motywacji do odchudzania?

karabulakastan / Pixabay

Nadeszły długo oczekiwane ciepłe dni. Chcesz zgubić kilka zbędnych kilogramów, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie. Ponadto, do lata zostało raptem kilka miesięcy i chcemy się zaprezentować na plaży jak najlepiej. Jak nabrać motywacji do odchudzania? W tym wpisie poznasz odpowiedź na to pytanie. Ponadto, pokażemy, jak jej nie stracić!

Smacznie i zdrowo

Dieta nie musi się kojarzyć z karą. Aby zgubić zbędne kilogramy, należy jeść zdrowe posiłki i trzymać się z daleka od przetworzonego jedzenia. Posiłki powinny dostarczać odpowiednie witaminy i minerały, potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Nie znaczy to, że nie można tworzyć kolorowych kompozycji cieszących oko. Przestrzegając diety, można również jeść smacznie! Jeśli nie potrafisz ułożyć jadłospisu samodzielnie, to poproś o pomoc dietetyka! Jadłospis może być stworzony w taki sposób, aby znalazły się tam wszystkie rzeczy, które lubisz! Możesz też użyć aplikacji do obserwowania swojej kaloryki w ciągu dnia. Pamiętaj, tylko aby sumiennie wszystko notować. Aplikację może uda się oszukać, ale nie nasz organizm. Tylko sumienne przestrzeganie diety da nam efekty.

Nie ma jak wsparcie

Podczas odchudzania będziemy potrzebowali wsparcia, zwłaszcza kiedy uznamy, że dieta nie ma sensu i wrócimy do starych nawyków. Psychika człowieka jest tak skonstruowana, że przy odpowiedniej grupy wsparcia dąży do wyznaczonych sobie celów. Wtedy nie będziemy się zastanawiać, jak nabrać motywacji do odchudzania. To będzie się działo samo. Otaczaj się ludźmi, którzy będą pozytywnie myśleć. Może się wydawać, że podbudowanie dobrym słowem nic tu nie daje, że po czasie zauważamy, że to było jednym z głównych czynników, dlaczego udało nam się schudnąć. Dobre słowo jest zawsze w cenie.

Ułóż racjonalny plan

Program chudnięcia powinien być dobrze przemyślany i przede wszystkim zakładać realne cele. Chudnięcie to nie jest wyścig. Każdy gubi kilogramy we własnym tempie. W zależności, od wcześniej prowadzonego trybu życia może być Ci trudno zgubić zbędne kilogramy. Nawyki, do których jesteś przyzwyczajony ciężko zmienić. Postaw na początku na metodę małych kroków. Zdecydowanie lepiej zrzucić 1-2 kilogramy w ciągu miesiąca niż więcej i narazić swój organizm na dodatkowe straty w postaci przemęczenia.

Pomyśl o nagrodach

Katowanie na siłowni można raz na jakiś czas zamienić na aktywności na świeżym powietrzu. Wybierz sobie dni, w które będziesz biegać wyznaczoną trasą. Można także wybrać się ze znajomymi na spacer do lasu, czy na ściankę wspinaczkową. Nagradzaj się za wyznaczone sobie cele. Zapytaj dietetyka, czy uda się do jadłospisu dodać ulubioną porcję deseru. Na pewno po wielu miesiącach ćwiczeń chciałbyś pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Deser można zrobić także w wersji dietetycznej. Znane są chociażby lekkie wersje ciast tiramisu czy pyszne ciasto jaglane.

Przypominaj sobie o ważnych celach

Na pewno to wyzwanie jest dla Ciebie ważne. Przypominaj sobie o tym na różne sposoby. Ustaw motywacyjną tapetę na telefonie lub komputerze albo zostawiaj sobie notatki z motywacyjnymi słowami. Możesz nawet wybierać sobie każdego dnia motywacyjny cytat, który będzie z Tobą cały dzień. Stracić motywację jest łatwo, ciężką pracą jest ją utrzymać do końca założonego celu. Na początku tez ciężko będzie nam nie podjadać między posiłkami, ale z czasem wyrobimy sobie ten nawyk. Kto wie, może sport na stałe zagości w naszym życiu?

Osiągnięcie wyznaczonego celu może być trudne, zwłaszcza jeśli dookoła nas jest tyle rozpraszaczy. Sklepu kuszą ofertą słodyczy i pysznych wypieków, więc ciężko jest nie ulec tej pokusie. Utrzymanie wyznaczonych sobie celów może być trudne, ale z czasem zauważymy, że było warto. Ostatecznie nie musimy wyglądać jak modelki i modele w idealnych, kolorowych reklamach. Ważne, żeby nasz wskaźnik BMI wskazywał normę.