Wspieranie zdrowego stylu życia

karabulakastan / Pixabay

Od jakiegoś czasu można w ofercie studiów znaleźć kierunek coaching stylu życia. Odpowiednie kwalifikacje pozwalają na ukończenie tego kierunku. Student na tym kierunku zdobywa ogólnohumanistyczną wiedzę na temat doradztwa, z pogranicza psychologii i nauk społecznych. Czym jest coach zdrowego stylu życia? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Czym jest coaching?

Zanim przejdziemy do tego, czym jest coach zdrowego stylu życia, należy odnieść się do samego pojęcia coaching. Spotykamy się z nim nie tylko na studiach o tej tematyce, ale organizowane są też kursy kwalifikacyjne z coachingu. Pojęcie coaching oznacza profesjonalne wspieranie klienta w rozwoju osobistym. Odbywa się to dzięki odpowiednim narzędziom i ćwiczeniom, które posiadają silną podstawę psychologiczną. Nie tylko piękne jest pomaganie innym w wyznaczonych celach, ale także pozwala poznać lepiej samego siebie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie są nasze słabe i mocne strony. Dzięki procesowi coachingu lepiej poznajemy siebie. Towarzyszy to nam w osiąganiu celów, które były do tej pory nieosiągalne. Dzięki coachingowi oswajamy bariery, które ciężko było samemu przekroczyć. W środowisku coachingu istnieje wiele mitów, które są dalej powielane i coraz więcej osób zaczyna w to wierzyć. Nie zdajemy sobie sprawy, że prędzej czy później mamy do czynienia z coachingiem. Wsparcie znajomych to też pewien rodzaj coachingu, a nigdy tak byśmy o tym nie pomyśleli!

Mity na temat coachingu

Na temat środowiska coachingowego można usłyszeć pewne mity. Jednym z najpopularniejszych mitów, jakie słyszałeś to fakt, że coaching miesza nam w głowie. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nas nie zna prawidłowej definicji coachingu i z czym to się wiąże. W coachingu nie dochodzi do manipulacji, tylko wspierania procesu rozwoju człowieka. Zatem mowy motywacyjne nie mają na celu zmanipulowania danej osoby, tylko przekonania, aby uwierzyła we własne siły. Coach nie powie Ci, jak masz żyć, ale pokaże, jak może wyglądać Twoje życie. Coach przestawia Ci możliwe scenariusze, ale ostatecznie wybór należy do Ciebie. Innym mitem, z którym się spotykamy to wieczne zadawanie pytań w coachingu. Jest to tylko częściowa prawda, ponieważ wraz z zadawanymi pytaniami prowadzone są też ćwiczenia, które znajdą odpowiedź na to pytanie. Coach zachęca do podejmowania dalszych kroków, aby osiągnąć zamierzony cel. W trakcie procesu coachingowego dowiadujesz się, co jest dla Ciebie ważne. Mowy motywacyjne typu „dasz radę” lub „jesteś zwycięzcą” nijak mają się do prawdziwego coachingu.

Jak coaching pomaga zmienić styl życia?

Nasze zdrowie składa się nie tylko z aspektu fizycznego, ale także duchowego. Właśnie przez aspekt duchowy często nie możemy zrobić dalszego kroku, aby coś zmienić. Składnikiem sukcesu nie jest tylko dobrze dobrana dieta czy odpowiednie ćwiczenia, ale także skupienie duchowe na zaplanowanym celu. Jeśli zaplanowałeś sobie kilka celów, to coach pomoże Ci zrozumieć, które z nich są najważniejsze. Warto uszeregować cele w piramidzie, gdzie najważniejsze będą na dole, a powoli będziemy się wspinali ku górze. Tak też jest zbudowana piramida potrzeb, zaczynamy od dołu, by wspinać się ku górze. Coach pomoże Ci w opracowaniu dobrego planu, aby osiągnąć wyznaczony cel. Chcesz schudnąć do lata? Racjonalny plan Ci to umożliwi. Nie ma żadnego celu, którego nie da się osiągnąć. Trudności w regularnej aktywności fizycznej mogą wystąpić na samym początku pracy z coachem. Warto słuchać, co ma coach co powiedzenia i w jaki sposób może Cię zmotywować do działania.

Współpraca z coachem może być jednym z najbardziej przełomowych decyzji w życiu. Pomoże Ci on osiągnąć sukces i całkowicie zmienić postrzeganie na problem, z którym mierzyłeś się od kilku lat. Miejmy nadzieję, że ten artykuł Cię przekonał do skorzystania z opieki coacha. Coach jest wspaniałą metodą rozwoju osobistego, dzięki której wiele zyskasz.