Umawiając się na wizytę u dietetyka, obawiamy się, co możemy tam usłyszeć. Tryb życia, który prowadziliśmy do tej pory, może rażąco odbiegać od prawidłowego, w tym ożywiania i angażowaniu się w uprawianie sportu. Jakie badania warto zrobić przed pierwszą wizytą u dietetyka? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.
Kim jest dietetyk i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?
Dietetyk to osoba zajmująca się wpływem żywności i żywienia i jego wpływu na zdrowie człowieka. Aby zostać dietetykiem, trzeba ukończyć studia specjalistyczne. Dietetyk uczy nas zasad zdrowego żywienia i pokaże, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta i zdrowy styl życia. Dietetyk jest szeroką dziedziną, w której znajdziemy różne specjalizacje dietetyczne. Mamy między innymi dietetyka klinicznego, dietetyka sportowego i psychodietetyka. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, chociażby w przypadku, kiedy mamy problemy ze swoją wagą i trudno nam ją zrzucić. Porady dietetyczne na terenie Polski są łatwo dostępne. Dzieje się tak, ponieważ nie są one uregulowane prawnie. Dietetykę można ukończyć nie tylko na studiach i szkole policealnej, ale także na specjalnych kursach. Powinniśmy zwracać uwagę na kwalifikacje dietetyka. Nie ma nic złego w pytaniu dietetyka o jego wykształcenie i szkolenia specjalizacyjne. W końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie i chcemy trafić w odpowiednie ręce.
Twój dzienniczek żywienia
Dietetyk nie jest jasnowidzem. Ciężko mu cokolwiek doradzić, jeśli nie wie, jak wygląda Twój codzienny jadłospis. Na około tydzień przed pierwszą wizytą u dietetyka należy spisać wszystkie posiłki, które są spożywane każdego dnia, łącznie z ich wagą. Jadłeś dużo słodyczy? Ukrywanie słabości do słodyczy pogorszy tylko sprawę, bo dietetyk nie będzie znał prawdy i ciężej będzie osiągnąć cel. Zatem jeśli lubisz słodycze, tłuste potrawy lub jesteś fanem fast foodów, to powinny się one znaleźć w dzienniczku żywienia. W ten sposób unikniemy dodatkowych komplikacji w drodze po zdrowie, a przecież po to idziemy do dietetyka. Stan naszego zdrowia powinien być naszym priorytetem!
Badania laboratoryjne
Nie da się ukryć, diagnostyka dla dietetyka jest czymś, czym musimy się zająć po pierwszej konsultacji. Wykonanie podstawowych badań pozwoli na szybsze określenie, co nam szkodzi i co może być przyczyną naszego stanu zdrowia. Badania laboratoryjne są konieczne, aby wykluczyć potencjalne alergie pokarmowe. Pozwoli to także określić, czy jesteśmy narażeni na choroby przewlekłe. Należy pamiętać o tym, że diagnozę stawia lekarz. Nie powinniśmy na własną rękę analizować wyników badań, bo nie mamy do tego kwalifikacji. Możemy źle zinterpretować wynik i to tylko pogorszy nasz stan psychiczny. Najczęściej wykonywanym badaniem jest wykonanie morfologii krwi. Pozwoli ona określić poziom czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Wykonując te badania, dostajemy informację o tym, czy występuje u nas niedokrwistość, nadkrwistość lub zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Warto jeszcze zrobić badanie moczu, poziom glukozy na czczo, OB, TSH i profil lipidowy. Badań może jest dużo, ale pozwoli to na uzyskanie odpowiedniego obrazu, z czym dany pacjent się zmaga, jeśli chodzi o jego odżywianie i styl życia.
Czy te badania wystarczą?
Badania, które powinien wykonać pacjent. Zwykle skierowania na badania dostaje się na pierwszej wizycie, więc po niej nie możemy oczekiwać cudów. Ważne jest prawidłowe zbadanie, jak pomóc danemu pacjentowi. Przyczyną problemów ze zdrowiem może być wiele. Warto przyjrzeć się potencjalnej alergii pokarmowej. Jeśli podejrzewamy ją u siebie, to powinniśmy przynieść do dietetyka stosowne badania. Warto także sprawdzić, czy naszym problemem nie jest nietolerancja pokarmowa. Wybierając dietetyka, powinniśmy pamiętać, że nie będzie on sprzedawał żadnych środków odchudzających, nie obiecuje efektów nie z tej ziemi i nie obwinia pacjenta za jego chorobę. Dietetyk ma Ci pomóc, ale na pewno nie w poczuciu winy za swoją otyłość. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać kwalifikacje dietetyka.