W ostatnich czasach coraz większa część społeczeństwa wprowadza do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Z tego także powodu ciągle wzrasta zainteresowanie produktami spożywczymi, które są w pełni naturalne, bogate w witaminy i minerały oraz posiadają dobroczynny wpływ na organizm. I takim o to sposobem młody jęczmień stał się jedną z najpopularniejszych roślin cieszących się ogromnym zainteresowaniem właśnie ze względu na cenne składniki odżywcze i właściwości.
Młody zielony jęczmień to roślina, która nie ma dużych wymagań co to gleby, a ponadto jest odporna na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Dzięki tym właściwością może być uprawiana w wielu krajach. Roślina ta, największe swoje prozdrowotne właściwości wykazuje, kiedy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. To wtedy posiada największą zawartość chlorofilu, który jest jego najcenniejszym składnikiem. Wykazuje on bardzo silne działanie antyoksydacyjne, a dokładniej mówiąc, zwalcza wolne rodniki, a więc spowalnia procesy starzenia się naszego organizmu. Co takiego jeszcze znajdziemy w młodym jęczmieniu? I dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej diety? Otóż znajdują się w nim:
- beta-karoten
- witaminy z grupy B, C, E oraz K
- żelazo
- cynk
- wapń
- magnez
- selen
- potas
- krzem
- błonnik
- aminokwasy.
Kiedy warto sięgnąć po jęczmień?
Jest to suplement diety, który na rynku jest dostępny przeważnie w formie sproszkowanej, którą należy rozpuścić w wodzie lub w postaci tabletek. Jak już wiemy, zawiera on wiele cennych składników odżywczych, które mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm oraz wspomagają wiele procesów życiowych w nim zachodzących. Na co w szczególności poleca się stosować jęczmień? Otóż roślina ta świetnie działa na:
- układ trawienny: przyśpiesza metabolizm oraz poprawia trawienie, przez co zmniejsza dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
- oczyszcza organizm z toksyn, działanie oczyszczające możliwe jest za sprawą wysokie zawartości chlorofilu,
- działa przeciwzapalnie, dlatego pomaga w walce z trądzikiem i wspomaga proces gojenia się uszkodzonego naskórka,
- wspomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu, dzięki witaminom, które przyśpieszają rozkład złego cholesterolu,
- wspomaga leczenie anemii
- wspomaga pracę jelita grubego, chroniąc ten końcowy odcinek układu trawiennego przed rozwojem np. raka jelita grubego,
- przyśpiesz proces odchudzania oraz poprawia w dużym stopniu perystaltykę jelit.
Oczywiście, aby można było cieszyć się takim dobroczynnym wpływem młodego jęczmienia na organizm, należy przyjmować go regularnie – tak jak wszystkie suplementy. Aby przygotować preparat do wypicia, należy 1 łyżkę rozpuścić w szklance ciepłej, lecz nie gorącej wody. Zbyt wysoka temperatura wpłynie na właściwości wielu cennych składników, które się w nim znajdują. Dokładnie mieszamy, aby proszek rozpuścił się w wodzie i mamy gotowy preparat do wypicia. Sproszkowany jęczmień możemy dodawać do różnych dań, sałatek czy koktajli. Na rynku dostępny jest także młody jęczmień w formie tabletek. Przy regularnym stosowaniu, także wpływają pozytywnie na wiele procesów w naszym organizmie, jednak płynna forma preparatu jest dużo lepiej przyswajalna przez nasz organizm. Kupując produkt, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego skład. Powinien on zawierać tylko czysty młody sproszkowany jęczmień bez żadnych zbytecznych ulepszaczy i dodatków.
Działanie i dobre właściwości młodego jęczmienia znane są już od dawna. Jednak dopiero od niedawna zrobiło się o nim tak głośno. Doceniono go za wpływ na organizm ludzki. W szczególności za oczyszczanie go, wspomaganie pracy wielu narządów oraz układów, wzmocnienie odporności, a także pomoc przy odchudzaniu. Jednym słowem warto po niego sięgnąć i włączyć go do swojej codziennej diety, aby cieszyć się nie tylko lepszym zdrowiem, ale także dobrym ogólnym samopoczuciem.